Dax att tagga inför finalen imorgon!

Finalen – 23 maj 2015 (enligt startordning) kl.21.00


Semifinal 2 – 21 maj 2015

 

Semifinal 2 – 21 maj 2015 kl.21.00


Semifinal 1 – 19 maj, ESC 2015

 Och som alla tidigare år så fortsätter jag med att skriva om ESC.

Semifinal 1 – 19 maj 2015


Mello lördag! = mellofeber här hemma!

Japp då var det äntligen finaldax i mello!
Och så som barnen har tjatat om att dom längtar till finalen!
 
Och vi har ju kollat på alla 4 delfinalerna och även andra chansen
och jag har i stort sätt tippat rätt varje vecka vilka som ska gå vindare till finalen och vilka
som skulle till andra chansen.
 
Och jag hejar på:
                         Jon Henrik Fjällgren – Jag är fri (Manne Leam Frijje)  hade varit balt om han vann!
 
Jessica Andersson – Can't Hurt Me Now
Magnus Carlsson – Möt mig i Gamla Stan
(för att jag gillar dessa artisterna)
 
Men jag tror dock att dessa har goda chanser:
Dinah Nah – Make Me (La La La)
Linus Svenning – Forever Starts Today
Måns Zelmerlöw – Heroes
 
Och mina tre små troll har sagt sitt om sina två favvo bidrag!
Mikaela hejar på:
Mariette – Don't Stop Believing och Dinah Nah –
 
Och Hampus hejar på:
Samir & Viktor – Groupie Och Linus Svenning – Forever Starts Today
Molly hejar på:
Jessica Andersson – Can't Hurt Me Now och Magnus Carlsson – Möt mig i Gamla Stan



 
 
 
 
 
 
Varje namn är en länk om du vill läsa mera om artisten ↓↓
Och så här är kvällens start ordning:

Finalen: Stockholm 14 mars


Yes min favvo vidare!


I gårdagens första deltävling av Melodifestivalen gick min favvo artist vidare direkt till finalen,  och låtern var ju med bra!  Och så visste man ju redan att Eric Saade skulle gå vidare... 

2 veckor kvar till Mello!

 
Nej jag bloggar inte på semestern....tidsinställt inlägg!


 

Deltävling 1: Göteborg 7 februari


Vinnarlåten - Eurovision Song Contest 2014 - Conchita Wurst

 
 
 

Final i ESC 2014!!!!!

Ikväll så smäller det! Och jag hejar ju så klart på bidrag nr 13 inte bara för att det är Sverige
utan för att jag gillar både låten och Sanna!
Se Eurovision Song Contest 2014 i SVT Play.

1. Ukraina: Maria Yaremchuk – ”Tick-Tock”
2. Vitryssland: Teo – ”Cheesecake”
3. Azerbajdzjan: Dilara Kazimova– ”Start A Fire”
4. Island: Pollapönk – ”No Prejudice”
5. Norge: Carl Espen – ”Silent Storm”
6. Rumänien: Paula Seling & OVI – ”Miracle”
7. Armenien: Aram MP3 – ”Not Alone”
8. Montenegro: Sergej Cetkovic – ”Moj Svijet”
9. Polen: Donatan & Cleo – ”My Slowianie – We Are Slavic”
10. Grekland: Freaky Fortune feat. RiskyKidd – ”Rise Up”
11. Österrike: Conchita Wurst – ”Rise Like A Phoenix”
12. Tyskland: Elaiza – ”Is It Right”
13. Sverige: Sanna Nielsen – ”Undo”
14. Frankrike: TWIN TWIN – ”Moustache”
15. Ryssland: Tomalchevy Sisters– ”Shine”
16. Italien: Emma – ”La Mia Città”
17. Slovenien: Tinkara Kovač – ”Round And Round”
18. Finland: Softengine – ”Something Better”
19. Spanien: Ruth Lorenzo – ”Dancing In The Rain”
20. Schweiz: Sebalter – ”Hunter Of Stars”
21. Ungern: András Kállay-Saunders – ”Running”
22. Malta: Firelight – ”Coming Home”
23. Danmark: Basim – ”Love Cliché Love Song”
24. Nederländerna: The Common Linnets– ”Calm After The Storm”
25. San Marino: Valentina Monetta – ”Maybe”
26. Storbritannien: Molly – ”Children Of The Universe”


Semifinal 2 / ESC 2014

Semifinal 2
 
1. Malta: Firelight – ”Coming Home”
2. Israel: Mei Finegold – ”Same Heart”
3. Norge: Carl Espen – ”Silent Storm”
4. Georgien: The Shin and Mariko – ”Three Minutes To Earth”
5. Polen: Donatan & Cleo – ”My Slowianie – We Are Slavic”
6. Österrike: Conchita Wurst – ”Rise Like A Phoenix”
7. Litauen: Vilija Matačiūnaitė – ”Attention”
8. Finland: Softengine – ”Something Better”
9. Irland: Can-Linn (feat. Kasey Smith) – ”Heartbeat”
10. Vitryssland: Teo – ”Cheesecake”
11. Makedonien: Tijana – ”To The Sky”
12. Schweiz: Sebalter – ”Hunter Of Stars”
13. Grekland: Freaky Fortune feat. RiskyKidd – ”Rise Up”
14. Slovenien: Tinkara Kovač – ”Round And Round”
15. Rumänien: Paula Seling & OVI – ”Miracle”

De gick vidare från semifinal 2

Schweiz: Sebalter –”Hunter Of Stars”
Slovenien: Tinkara – ”Round And Round”
Polen: Donatan & Cleo – ”My Slowianie - We Are Slavic”
Rumänien: Paula Selig & OVI – ”Miracle”
Norge: Carl Espen – ”Silent Storm”
Grekland: Freaky Fortune feat. RiskyKidd – ”Rise Up”
Malta: Firelight – ”Coming Home”
Vitryssland: Teo – ”Cheesecake”
Finland: Softengine – ”Something Better”
Österrike: Conchita Wurst – ”Rise Like A Phoenix”


Semifinal 1 / ESC 2014

Semifinal 1

1. Armenien: Aram MP3 – ”Not Alone”
2. Lettland: Aarzemnieki – ”Cake To Bake”
3. Estland: Tanja – ”Amazing”
4. Sverige: Sanna Nielsen – ”Undo”
5. Island: Pollapönk – ”No Prejudice”
6. Albanien: Hersi – ”One Nights Anger”
7. Ryssland: Tomalchevy Sisters– ”Shine”
8. Azerbajdzjan: Dilara Kazimova– ”Start A Fire”
9. Ukraina: Maria Yaremchuk – ”Tick-Tock”
10. Belgien: Axel Hirsoux – ”Mother”
11. Moldavien: Cristina Scarlat – ”Wild Soul”
12. San Marino: Valentina Monetta – ”Maybe”
13. Portugal: Suzy – ”Quero Ser Tua”
14. Nederländerna: The Common Linnets– ”Calm After The Storm”
15. Montenegro: Sergej Cetkovic – ”Moj Svijet”
16. Ungern: András Kállay-Saunders – ”Running”

Hejar såklart på SANNA!!!

 Vidare från första semifinalen:
Montenegro: Sergej Cetkovic – ”Moj Svijet”
Ungern: András Kállay-Saunders – ”Running”
Ryssland: Tomalchevy Sisters– ”Shine”
Armenien: Aram MP3 – ”Not Alone”
Azerbajdzjan: Dilara Kazimova– ”Start A Fire”
San Marino: Valentina Monetta – ”Maybe”
Ukraina: Maria Yaremchuk – ”Tick-Tock”
Sverige: Sanna Nielsen – ”Undo”
Nederländerna: The Common Linnets– ”Calm After The Storm”
Island: Pollapönk – ”No Prejudice”

 


Yes yes! Rätt låt vann i år!

 
 Sanna Nielsen vinner Melodifestivalen 2014. Olle Kirchmeier/SVT
 

Då kör vi!!!

Äntligen är dagen här då vi får veta vem som ska representerade Sverige i Eurovision Song Contest 2014!
 
Och kvällens tävlade är:
 

Finalen: Stockholm 8/3

Anton Ewald

 

Alcazar 

 

Oscar Zia

Helena Paparizou

 

YOHIO 

Sanna Nielsen

 

Panetoz

 

Ace Wilder

 
Så vem hejar du/ni på i kvällens final??

 

 

Deltävling 4: Örnsköldsvik

Deltävling 4: Örnsköldsvik


Deltävling 3: Göteborg

Deltävling 3: Göteborg 15/2


Deltävling 2: Linköping

Deltävling 2: Linköping


Imorgon drar det igång!!

Deltävling 1: Malmö

Mahan Moin Mahan Moin tävlar i Melodifestivalen 2014.

 

Linus SvenningLinus Svenning tävlar i Melodifestivalen 2014.

Alvaro Estrella  Alvaro Estrella tävlar i Melodifestivalen 2014.

Sylvester Schlegel Sylvester Schlegel i Melodifestivalen 2014.


Och detta roliga kommer jag missa för jag jobbar.... så får kolla på söndag istället!

Ska du/ni kolla???

Artisterna som tävlar i Melodifestivalen 2014!

 

Deltävling 1: Malmö 1 februari
Mahan Moin – "Aleo"
Alvaro Estrella – "Bedroom"
Linus Svenning – "Bröder"
Sylvester Schlegel – "Bygdens son"
Elisa Lindström - "Casanova"
Ellen Benediktson – "Songbird"
Helena Paparizou – "Survivor"
YOHIO – "To the End"

 

Deltävling 2: Linköping 8 februari
Panetoz – "Efter solsken"
Manda – "Glow"
Pink Pistols – "I Am Somebody"
JEM – "Love Trigger"
Martin Stenmarck – "När änglarna går hem"
Little Great Things – "Set Yourself Free"
The Refreshments – "There´s somebody waitin´ for me"
Sanna Nielsen – "Undo"

 

Deltävling 3: Göteborg 15 februari
State of Drama – "All We Are"
dr. alban & Jessica Folcker – "Around the World"
Shirley Clamp – "Burning Alive"
Ace Wilder – "Busy Doin’ Nothin’"
Outtrigger – "Echo"
CajsaStina Åkerström – "En enkel sång"
EKO – "Red"
Oscar Zia – "Yes We Can"

 

Deltävling 4: Örnsköldsvik 22 februari
Alcazar – "Blame It On The Disco"
Ellinore Holmer – "En himmelsk sång"
I.D.A – "Fight Me If You Dare"
Josef Johansson – "Hela natten"
Janet Leon – "Hollow"
Anton Ewald – "Natural"
Ammotrack – "Raise Your Hands"
Linda Bengtzing – "Ta mig"

 

Vinnarlåten - Eurovision Song Contest 2013

 

ESC - FINALEN 2013

Jag hoppas ju så klart på att Sverige tar hem det!

Men om inte Robin tar hem allt så tror jag i alla fall att han är bland topp 5!!!

 

Finalen

Frankrike: Amandine Bourgeois – "L'enfer Et Moi"

 


Litauen

Litauen: Andrius Pojavis – "Something"

 

 


Finland

Finland: Krista Siegfrids – "Marry Me"

 


Spanien

Spanien: ESDM – "Contigo Hasta El Final (With You Until The End)"

 


Belgien

Belgien: Roberto Bellarosa – "Love Kills"

 



Estland

Estland: Birgit – "Et Uus Saaks Alguse"

 



Malta

Malta: Gianluca – "Tomorrow"

 









Sverige

Sverige: Robin Stjernberg – "You"

 


Ungern

Ungern: ByeAlex – "Kedvesem (Zoohacker Remix)"

 


Danmark

Danmark: Emmelie De Forest – "Only Teardrops"

 



Island

Island: Eythor Ingi – "Ég Á Líf"

 




Ukraina

Ukraina: Zlata Ognevich – "Gravity"

 


Italien

Italien: Marco Mengoni – "L'Essenziale"

 


Norge

Norge: Margaret Berger – "I Feed You My Love"

 




Irland

Irland: Ryan Dolan "Only Love Survives"   



Det var ju inga balkan länder som gick vidare i år.... annars brukar dom ju alltid levera bra musik.




 


Eurovision song contest 2013 semifinal 2

Andra semifinalen är ikväll och ikväll är det dessa som tävlar.
 
1. Lettland: "Here We Go" –  PeR
2. San Marino: "Crisalide" – Valentina Monetta
3. Makedonien: "Pred Da Se Razdeni" – Esma & Lozano
4. Azerbajdzjan: "Hold me" – Farid Mammadov
5. Finland: "Marry Me" – Krista Siegfrids
6. Malta: "Tomorrow" – Gianluca Bezzina
7. Bulgarien: "Samo Shampioni" (Only Champions) – Elitsa & Stoyan
8. Island: "Ég á Líf" – Eyþór Ingi Gunnlaugsson
9. Grekland: "Alcohol Is Free" – Koza Mostra and Agathonas Iakovidis
10. Israel: "Rak Bishvilo" – Moran Mazor
11. Armenien: "Lonely Planet" – Dorians
12. Ungern: "Kedvesem" (Zoohacker Remix) – ByeAlex
13. Norge: "I Feed You My Love" – Margaret Berger
14. Albanien: "Identitet" – Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko
15. Georgien: "Waterfall" – Nodi Tatishvili & Sophie Gelovani
16. Schweiz: "You And Me" – Takasa
17. Rumänien: "It's My Life" – Cezar
 
 

Tidigare inlägg Nyare inlägg
RSS 2.0